Sinine majandus (ingl blue economy) on loodusest inspireeritud lõpuni efektiivne ja säästlik majandusmudel. Siin rakendatakse tehnoloogiaid ja ärimudeleid selleks, et katta inimeste põhivajadused kohapeal olemas olevate ressursside abil, vältides jäätmete tekkimist ja pidades oluliseks, et iga väärtusahela iga väljund leiaks kasutamist järgmises ehk tihtipeale isegi kasutades jäätmeid uute toodete loomiseks. Looduskeskkonna kõrval on teine oluline aspekt kogukondade taastamine ja sissetulekute suunamine tagasi kogukonda. Nii võib sinist majandust nimetada ka taastavaks majanduseks – see läheb sammu edasi rohemajanduse ja kestliku arengu kontseptsioonist. Sinise majanduse mudeli töötas välja ettevõtja Gunter Pauli oma aruandes Rooma Klubile 2009. aastal.

Innovatsioon, mis peab silmas ökosüsteemide toimimist

Hiinas toodetakse kivimitest, sh sajandite jooksul kogunenud kaevandusjäätmetest kvaliteetset paberit, kasutamata selleks vett ja langetamata ühtegi puud, kusjuures selline paber on lõputult taaskasutatav.  Sardiinias muunduvad umbrohuks peetavad ohakad naftatehase asemele rajatud biokütuste rafineerimistehases plastiks, määrdeaineks ja herbitsiidideks.

"Sinises majanduses alustame me sellest, et kasutame reaalselt olemasolevat. Teiseks, me loome lisaväärtust. [...] Kolmandaks on sinises majanduses väga oluline toota üksnes seda, mis katab kõigi põhilisi vajadusi – mitte ainult inimeste, vaid ka kõigi teiste liikide jaoks," tutvustab Gunter Pauli sinise majanduse aluspõhimõtteid intervjuus Eesti Päevalehele.

"Peame olema kella ja kompassita avastajad, kelle süda ja hing hoiavad meeles eesmärki luua parem maailm. Sõna “jätkusuutlikkus” on ülekasutatud ega kanna enam seda südant, hinge ja vaimu, mida esialgu kandis. Võibolla peaksime seda väljendit vältima ja edaspidi hoopis küsima, kas miski, mida tarbime, teeb meid õnnelikuks ja terveks. Me peame vaatama jätkusuutlikkust kui võimet olla looduskeskne, olla õnnelik, olla terviklik." 

Gunter Pauli kaasabil on sinise majanduse põhimõtteid kasutades rajatud maailmas enam kui 200 sotsiaalselt ja ökoloogiliselt jätkusuutlikku ettevõtet, loodud enam kui 3 miljonit töökohta ning investeeritud üle 5 miljardi dollari. Vaata Tedx ettekannet "Changing the rules of the game".

Kolmas täiendatud versioon Gunter Pauli raamatust "Sinine majandus 3.0" ilmus 2018. aastal ka eesti keeles.

Sinise majanduse lahenduste taga on sadade teadlaste töö

ZERI (Zero Emissions Research and Initiatives) on Tokyos ÜRO ülikooli juures asutatud teadlaste võrgustik, mis otsib lahendusi järjest kasvavatele probleemidele maailmas, peab oluliseks ‘kasutada seda mis meil on’ ja on inspireeritud looduslike ökosüsteemide tarkusest. ZERI panustab ideedesse, mis lahendavad joogivee, toidu, eluaseme, tervise, tööhõive, energia, hariduse jm vajadusi, kuid hoolitsevad samas ka meie elukeskkonna säilimise eest.

ZERI Learning Initiative on inspireeritud paljudest uuendusliku mõtlemisega inimestest ja loodud eesmärgiga arendada tahet õppida ja soovi panustada, võtta vastutus ja pühenduda terviklike, innovaatiliste ja eetiliste lahenduste leidmisele.
Kuidas rakendada sinise majanduse põhimõtteid Eesti majanduse ümber kujundamiseks?
Juulis 2018 toimus Lilleorus rahvusvaheline kestliku arengu konverents, mille üheks peaesinejaks oli ka Gunter Pauli. Konverentsi raames toimus koostöös OÜ Sustinere ja Arengukoostöö Ümarlauaga töötuba Eesti ettevõtjatele, ametnikele ja vabaühendustele, et ühiselt mõelda, kuidas kasutada sinise majanduse mudelit Eestit vaevavate keskkonna- ja ühiskondlike probleemide lahendamiseks ning sissetulekute suurendamiseks.